Blyth2018

November 17, 2016

Boys U20 Basketball Schedule: South Division

All games begin at 4:00 pm unless otherwise stated.

January 15, 2018
Blyth Lawrence Park
@ Willow Wood 32-31 (OT)
Hudson College vs. St. Jude’s Academy @ The Hoop Dome, 75 Carl Hall Road 59-32
FKCS @ Bond Academy (5:00 pm) 15-0

January 17, 2018
Blyth Lawrence Park @ FKCS 45-29
Hudson College @ Willow Wood (5:00 pm) 30-28

January 22, 2018
Blyth Lawrence Park @ Bond Academy (5:00 pm) 55-19

January 24, 2018
Hudson College @ Bond Academy 41-21

January 29, 2018
TPS
vs. Blyth Lawrence Park @ AGC Youth Centre, 1385 Warden Avenue 64-33
Metro Prep @ Bond Academy 84-31

January 31, 2018
FKCS @ Metro Prep 76-17
TPS vs. St. Jude’s Academy @ AGC Youth Centre, 1385 Warden Avenue 59-9

February 5, 2018
St. Jude’s Academy @ Metro Prep 68-12
TPS @ Willow Wood 40-31
HC @ FKCS 49-27

February 7, 2018
Hudson College
vs. Blyth Lawrence Park @ The Hoop Dome, 75 Carl Hall Road 40-21
Metro Prep @ Willow Wood (5:00 pm) 68-29
TPS @ FKCS 77-29
St. Jude’s @ Bond Academy

February 12, 2018
Blyth Lawrence Park
vs. St. Jude’s Academy @ The Hoop Dome, 75 Carl Hall Road 58-23
Hudson College @ Metro Prep 94-32
TPS @ Bond Academy 70-35
FKCS @ Willow Wood 39-37

February 14, 2018
Blyth Lawrence Park @ Metro Prep 111-25
Hudson College vs. TPS @ AGC Youth Centre, 1385 Warden Avenue 65-19
St. Jude’s Academy @ FKCS 38-30

February 21, 2018
TPS @ Metro Prep
Willow Wood @ Bond Academy (5:00 pm)

February 23, 2018
St. Jude’s Academy @ Willow Wood

South Standings
Metro Prep 6-0 12 pts (+90)
Toronto Prep School 6-0 12 pts (+89)
Bond Academy 3-3 6 pts (0)
Hudson College 3-4 6 pts (-2)
Blyth Academy Lawrence Park 3-4 6 pts (-29)
Willow Wood 2-3 4 pts (-23)
Fieldstone King’s College 1-6 2 pts (-62)
St. Jude’s Academy 1-5 2 pts (-53)

Boys U20 Basketball Schedule: North Division 

All games begin at 4:00 pm unless otherwise stated

January 15, 2018
PCA @ TCPS (5:00 pm) 53-46
Prestige vs. NTCS @ Ultra Sports Centre, 1510 Birchmount Road Unit 150 56-34

January 17, 2018
PCA
vs. NTCS @ Ultra Sports Centre, 1510 Birchmount Road Unit 150 50-45
Prestige @ TWS (5:00 pm) 58-30

January 19th, 2018
ARS
@ TWS 40-38

January 22, 2018
NG vs. RCS @ Hoop Dome, 75 Carl Hall Road 46-31

January 24, 2018
NG @ TWS (5:00 pm) 54-28
NTCS @ TCPS (3:45 pm) 43-35

January 29, 2018
RCS
@ TCPS (5:00 pm) 67-59
Prestige vs. PCA @ The Bridge, 5440 16th Avenue, Markham 37-35

January 31, 2018
RCS
vs. PCA @ The Bridge, 5440 16th Avenue, Markham 30-25
NTCS @ TWS (5:00 pm) 38-31

February 2, 2018
Prestige @ ARS 36-35

February 5, 2018
NG
@ TCPS (2:30 pm) 52-45
PCA @ ARS 35-19
RCS @ TWS (5:00 pm) 56-47

February 7, 2018
TCPS @TWS 46-34
Prestige vs. RCS @ Ultra Sports Centre, 1510 Birchmount Road Unit 150 33-29
NTCS @ ARS 39-17

February 12, 2018
Prestige @ TCPS (5:00 pm) 48-47
NG vs. PCA (3:30 pm) @ The Bridge, 5440 16th Avenue, Markham 48-43
ARS vs. RCS @ The Hoop Dome, 75 Carl Hall Road 40-34

February 16, 2018
TCPS @ ARS 49-28

February 21, 2018
PCA @ TWS
NTCS vs. RCS (3:00 pm) @ Ultra Sports Centre, 1510 Birchmount Road Unit 150
Prestige vs. NG @ The Hoop Dome, 75 Carl Hall Road

February 23, 2018
NG @ ARS

North Standings
ARS 6-0 12 pts (+54)
Royal Crown School 5-1 10 pts (+35)
The Waldorf School 4-2 8 pts (+34)
North Toronto Christian School 3-3 6 pts (+11)
Newton’s Grove 2-3 4 pts (-33)
Town Centre Private Schools 2-5 4 pts (-38)
People’s Christian Academy 1-5 2 pts (-29)
Prestige 1-5 2 pts (-34)

Playoffs 

February 26th (Tentative)
Tier 1 QF1: First North vs. Fourth North
Tier 1 QF2: Second North vs. Third North
Tier 1 QF3: Fourth South vs. First South
Tier 1 QF4: Second South vs. Third South
Tier 2 QF1: Fifth North vs. Eighth North
Tier 2 QF2: Sixth North vs. Seventh North
Tier 2 QF3: Fifth South vs. Eighth South
Tier 2 QF4: Sixth South vs. Seventh South

February 28th (Tentative)
Tier 1 SF1: Winner QF1 vs. Winner QF3
Tier 1 SF2: Winner QF2 vs. Winner QF4
Tier 2 SF1: Winner QF1 vs. Winner QF3
Tier 2 SF2: Winner QF2 vs. Winner QF4

March 5th (Tentative)
Tier 1 Final: Winner SF1 vs. Winner SF2
Tier 2 Final: Winner SF1 vs. Winner SF2

 

 

 

 

14 thoughts on “Boys U20 Basketball

  1. tcmpsk12

    Town Centre is in.
    Coach is (justin.black@tcphs.com). Please copy all emails to (kevin.tushingham@tcphs.com)
    We can host games on Mon., Tues., and Thursdays.
    I will send non play/host calendar in email shortly.

  2. pca712

    Peoples Christian Academy is in!
    Coaches are (aatkinson@pca.ca) AND (tchung@pca.ca)
    We cannot host any games
    Our non-play dates are January 22-26th
    We also cannot play Friday games

  3. Metro Prep

    Metro Prep is in. If you need we could easily have two teams compete in the regular season! We can host any Monday, Wednesday and some Fridays if necessary. Only dates we are unavailable are Jan 15th- Jan 28th for exams

  4. bondk12

    Bond Academy is in.

    We would only be able to host games on Mondays and Wednesdays. There will have to be some double headers because we have a U14 boys team as well.

    Days we cannot play run from February 1 to 5.

    Coach Michael Peters: michaelp@web.bondacademy.ca

    Thanks!

Comments are closed.