Category Archives: Boys Basketball (El) North

Yvonne Cahill

November 26, 2015

Friday February 16, 2018

Elementary Boys’ Basketball 2017-18 STANDINGS
NORTH

Monday                                                        Wednesday

January 8

 

 

January 10
TCPS  31   UMS  46
LRH
  39   TWS  24
KCS  43   Pace  35
St. Jude’s   24   APA  35

***Friday January 12***
LRH  24   KCS  41
AMS  0   Tall Pines  15
Pace  39 
 TWS  37
January 15
St. Jude’s  21   Tall Pines  72
LRH  32   TCPS  44
AMS  35   KCS  52
APA  10   UMS  52
January 17
TCPS  50   TWS  15
KCS  61
   APA  27
St. Jude’s  18   UMS  78
  ***Friday January 19***
St. Jude’s  37   Pace  49
AMS  58   APA  42
January 22
St. Jude’s  21   TCPS  51
LRH  24   Tall Pines  56
UMS  38   KCS  52
APA  32   TWS  24
AMS  46   Pace  53
January 24
KCS  46   TWS  21
TP  52   APA  21
LRH  28   
AMS  19
***Friday January 26***
St. Jude’s  19   LRH  44
UMS  56   Tall Pines  49
January 29
AMS  42    St. Jude’s  33
TWS  28   UMS  77
APA  10   TCPS  52   
LRH  28   Pace  40
January 31
St. Jude’s  26
   TWS  31
LRH  24
   APA  10
TCPS  48
   AMS  39
TP  66
   KCS  63

***Friday February 2***
Tall Pines  59   Pace  31
St. Jude’s  30   KCS  61
February 5
LRH  14   UMS  50
KCS  36   TCPS  41
AMS  0   TWS  15
APA  0   Pace  15
February 7
TCPS  41   Tall Pines  56
Pace  @  UMS  (snowed out, not re-scheduled)
February 12

Pace  35   TCPS  43
AMS  33   UMS  58
TWS  23   Tall Pines  75

 

February 14North ¼ Finals

APA  18    UMS  50   (game A)
AMS  23   Tall Pines  50   (game B)
LRH  23   TCPS  52    (game C)
Pace  30   KCS  53   (game D)

 

February 19

Family Day – stat. holiday

 

 

February 21  –  North Semi-Finals

KCS  @  UMS (Tuesday Feb. 20th)
TCPS  @  Tall Pines

Winners of these games go to Final Four on Wednesday February 28th at TBD.

February 26

*** Alternative date for North Semi-finals (only if teams cannot play on February 21…must be agreed upon by both teams) ***

February  28 –  10 a.m.

FINAL 4 TOURNAMENT At  Bond Academy

 

All games will be played at 4 p.m, unless otherwise stated on the schedule.  If you have a high school team please check your schedules carefully.  The maximum point differential is +/-15, regardless if the final score is of a greater margin.

Please note all scores must be e-mailed to me, by the home team, within 24 hours of your game or it will be counted as a loss of 15-0 for you.  Also, home teams are required to scan and email all game sheets to me.  If you forfeit a game the same score will apply.

School                   Games played              Wins                      Losses                       +/-

UMS 8 8 0 +111
Tall Pines 9 8 1 +101
TCPS 9 7 2 +49
KCS 9 6 3 +61
Pace 8 5 3 +17
LRH 9 4 5 -16
AMS 9 2 7 -61
APA 9 2 7 -85
St. Jude’s 9 1 8 -100
TWS 9 1 8 -77

Elementary Boy’s Basketball 2017-2018   NORTH Schools

Aurora Preparatory Academy (APA)                              Myles Page
81 Industrial Parkway North                                                page@aurora-prep.com
Aurora, ON  L4G 4C4
905-713-1141

Khalsa Community School (KCS)                                     Harjot Bains
69 Maitland Street                                                                 harjotb@hotmail.com
Brampton, ON  L6S 3B5
905-791-1750

Town Centre Private Schools (TCPS)                              Peter Rizk
155 Clayton Drive                                                                  peter.rizk@tcmps.com
Markham, ON  L3R 7P3
905-470-1200

Toronto Waldorf School                                                   Tristan Frenette-Ling
9100 Bathurst Street #1                                                      Tristanfl@hotmail.com
Thornhill, ON  L4J 8C7
905-881-6137 ext. 311

Unionville Montessori School                                        Ty Raine
4486 16th Avenue                                                                Traine@unionvillemontessori.com
Unionville, ON  L3R 0M1
905-474-9888

Aurora Montessori School                                               Zak Cooper
330 Industrial Parkway North                                            zakcooper99@hotmail.com
Aurora, ON  L4G 4C3
905-841-0065

Tall Pines School                                                                Jadranko Bozanovic
8525 Torbram  Road                                                          jbozanovic@insidetps.com
Brampton, ON  L6T 5K4
905-458-6770

Pace                                                                                       Joanne Abela
12 Bond Crescent                                                                joanne.abela@pace.on.ca
Richmond Hill, ON  L4E 3K2
905-773-0997

St. Jude’s Academy                                                           R. Rozario
Non-host school                                                                  rrozario@stjudesacademy.com

Lynn-Rose Heights                                                          Mike Szpiech
Non-host school                                                                mszpiech@lynnroseheights.org

 

Friday February 16, 2018
Elementary Boys’ Basketball 2017-18 SOUTH  STANDINGS

Monday                                                        Wednesday

January 8

 

January 10
UTS  22   Northmount  24
ARS  36   Willowwood  7
January 15
WA  24   ARS  21
Northmount  26   Hudson  27
WW  11   Bond  51
January 17
Hudson  27   ARS  35
Northmount  15   Bond  42
WA  38
   WW  19
January 22
Hudson  41   UTS  14
WA  29   Bond  48
January 24
Bond  38   Hudson  20
WA  28   UTS  19
January 29
ARS  35   UTS  21
WA  37
   Hudson  36
January 31
WA  34   Northmount  39
Bond  38   
ARS  15
February 5
Willowwood  20   Northmount  56
UTS  16   Bond  36  
February 7
Hudson  @  WW  (snowed out, not re-scheduled)
February 12
WW  18   UTS  35
Northmount  18   ARS  32
February 14South ¼ Finals
UTS  18
   ARS  17 
Hudson  37   Northmount  30Bond  (1st) and  WA  (2nd) get a BYE into the
South Semi-Finals.
February 19          

Family Day – stat. holiday

 

 

February 21 –  South Semi-Finals

WA   @   Hudson

Winners of these games go to Final Four on Wednesday February 28th at TBD.
February 26

UTS   @   Bond  

 

Wednesday February 28 – 10 a.m.

 FINAL 4 TOURNAMENT At  Bond Academy

All games will be played at 4 p.m, unless otherwise stated on the schedule.  If you have a high school team please check your schedules carefully.  The maximum point differential is +/-15, regardless if the final score is of a greater margin.

Please note all scores must be e-mailed to me, by the home team, within 24 hours of your game or it will be counted as a loss of 15-0 for you.  Also, home teams are required to scan and email all game sheets to me.  If you forfeit a game the same score will apply.

School                   Games played              Wins                      Losses                       +/-

Bond 6 6 0 +90
WA 6 4 2 +8
ARS 6 4 2 +33
Northmount 6 3 3 -8
Hudson 5 2 3 -8
UTS 6 1 5 -40
Willowwood 5 0 5 -75

Elementary Boys’ Basketball 2017-2018

SOUTH Schools

ARS Day School (ARS)                                                      Alex Movel
50 Hallcrown Place                                                            movel23@hotmail.com
Willowdale, ON  M2J 1P6
416-491-2675 ext. 2

Bond Academy (Bond)                                                  Royal Carney
1500 Birchmount Road                                                   royal@web.bondacademy.ca
Scarborough, ON  M1P 2G5
416-266-1808 or 416-266-8878

Hudson College (HUD)                                                   Dan Hunt
12 Ascot Avenue                                                               dhunt @hudsoncollege.ca
Toronto, ON  M6E 1E6
416-631-0082

University of Toronto Schools (UTS)                         Jeff Kennedy
371 Bloor Street West                                                     jeffkennedy@utschools.ca
Toronto, ON  M
416-770-3301

Waldorf Academy (WA)                                                Karanvir Singh
Non-host school                                                               ksingh@waldorfacademy.org

Willowwood School (WW)                                            Jelena Perkic
55 Scarsdale Road                                                           jelenap@willowwoodschool.ca
Toronto, ON  M3B 2R3
416-444-7644

Northmount School (NOR)                                          Damian Douglas
26 Mallard Road                                                               damian.douglas@northmount.com
Toronto, ON  M3B 1S3
416-449-8823