Category Archives: Girls Basketball (El) South

Yvonne Cahill

September 1, 2016

Friday December 9, 2016

Elementary Girls’ Basketball Final Four Championships
The Basketball Final Four Championships were held at Bond Academy on Tuesday December 6th, 2016.  Please see below for the results:

10:00 am         WA  16        vs.    UMS  28       
11:15 am         Tall Pines  29      vs.   
UTS  21

1:15 pm      Championship game
UMS  23  
TP  21
Congratulations to all your teams on making it to the Final Four.  Congratulations to UMS for capturing the SSAF Elementary Girls’ Basketball banner.  Thank you for all your support this year.  Special thanks to Royal at Bond Academy for once again hosting the Final Four.

Elementary Girls’ Basketball 2016-2017
NORTH – STANDINGS

Tuesday                                                        Thursday 

October 4 October 6
October 11

KCS  18   UMS  45

TP  46   APA  10

October 13

UMS  32   TCMPS  9

  

October 18

UMS  56   APA  13

October 20

TCMPS  11   TP  29

October 25

TCMPS  51   APA  15
TP  31   
KCS  8

October 27

APA  1   TP  52
TCMPS  29
   KCS  4

November 1

UMS  35   KCS  23
November 3

TP  19   TCMPS  6

November 8

KCS  15   TP  23

 

November 10

TCMPS  15   UMS  22
APA  2   KCS  30

November 15

KCS  7   TCMPS  22
APA  3   UMS  40

 

November 17

TP  25   UMS  15

 

November 22

UMS  27   TP  25
KCS  36
   APA  6

November 24

APA  2   TCMPS  20

November 29         North Semi-Finals

KCS  21   Tall Pines  29
TCMPS  12   UMS  30

Winners of these games go to Final Four on December 6th at Bond Academy.

December 1

*** Alternative date for North semi-finals (only if teams cannot play on November 29th…must be agreed upon by both teams) ***

DECEMBER 6 – 10:00 a.m.

FINAL 4 TOURNAMENT @  Bond Academy

 


School                   Games played              Wins                      Losses                       +/-

Tall Pines 8 7 1 +89
UMS 8 7 1 +71
TCMPS 8 4 4 +10
KCS 8 2 6 -50
APA 8 0 8 -120


SOUTH – STANDINGS

Tuesday                                                        Thursday

October 4

LIN  8   Bond  30
WA  40   RDS  6 

October 6

ARS  43   HUD  20
TPrep  12   UTS  36

October 11

VIS  12   UTS  37
ARS  38   RDS  4   

October 13

RDS  11   VIS  30
WA  11   ARS  1
TPrep  16
   LIN  14

October 18

HUD  36   VIS  18
UTS  17   Bond  11
TPrep  17   ARS  32

October 20

WA  28   HUD  10
LIN  13   UTS  28
RDS  3   Bond  38

October 25

LIN  6   ARS  22
TPrep  26
   RDS  10

October 27

TPrep  0   VIS  15
WA  24   UTS  10

November 1

WA  24   Bond  12
UTS  39   HUD  30 

November 3

HUD  10   Bond  26
WA  31
   LIN  12

November 8

TPrep  0   Bond  15
WA  28
   VIS  16
ARS  10   UTS  23
HUD  30
   RDS  6

November 10

Bond  39   VIS  12
LIN  16   HUD  38 

November 15

TPrep  0   WA  15
Bond  11   ARS  12
VIS  16   LIN  29
RDS  8   UTS  24

November 17

RDS  12   LIN  36
TPrep  0   HUD  15
VIS  6   ARS  30

November 22           South ¼ Finals

VIS  10   UTS  24
LIN  13   ARS  27
HUD  7   BOND   24 

November 24

RDS  20   WA  46

November 29         South Semi-Finals

WA  36   Bond  8
ARS 17   UTS  19

Winners of these games go to Final Four on Dec 6th at Bond Academy.

December 1

*** Alternative date for South
Semi- Finals (only if teams cannot play on November 29…must be agreed upon by both teams) ***

DECEMBER 6 – 10:00 a.m.

FINAL 4 TOURNAMENT @ Bond Academy

 

 

School                   Games played              Wins                      Losses                       +/-

WA 8 8 0 +108
UTS 8 7 1 +73
ARS 8 6 2 +53
Bond 8 5 3 +56
Hudson 8 4 4 +6
Linden 8 2 6 -49
Voice 8 2 6 -55
Rosedale 8 0 8 -120
TPrep 8 2 5 -40

********************************************************************************
********************************************************************************